"1,5 milyar TL yatırım gerçekleşti"

Genel 21 Nisan 2018 15:54
Videoyu Aç "1,5 milyar TL yatırım gerçekleşti"
A
a

"1,5 milyar TL yatırım gerçekleşti"

Çalapkulu "15 yılda 1,5 milyar TL kamu yatırımları mevcut iken, son bir yılda bakanlıkların ilimize aktardığı yatırım miktarı 1 milyar TL'yi buldu" dedi.
Gazetemiz tarafından düzenlenen Kahvaltı sohbeti programının bu haftaki konuğu olan AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, İl kongresi, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Siirt ziyareti, TIP Fakültesi, Siirt Belediyesinin çalışmaları ve ildeki yatırımlara yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla önceki günlerde düzenlenen AK Parti Siirt 6. İl kongresinin yoğun bir katılımla geçtiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilden memnun ayrıldığını aktaran Çalapkulu, gündem ile ilgili Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Atilla Durak, Haber Müdürü M.Niyazi Deniz ve Yazı İşleri Müdürü Mehmet Durak'ın sorularını cevaplandırdı.
Çalapkulu, valilik yanındaki Algida Kafe sponsorluğu ile düzenlenen toplantıda; Siirt'in bölge illeri arasında en az proje üreten iller arasında olduğu ve yeni dönemde bu yönde ne tür çalışmalar içerisinde olacağı yönündeki soruya, "Yeni alınan kararla yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri erkene alındı. Yerel seçimlerde Siirt'in yeniden, belediyesi ile buluşturmasını önemsiyoruz. (belediyeyi almayı) Yaklaşık 1,5 yıldır kayyum ile yönetilen bir belediye var ve gözle görülür hizmet var. Nitekim dışarıdan şehrimize gelenlerin intibası; artık Siirt'e hizmet geldi. Bunları yeniden seçimle taçlandırmak önceliğimizdir. Yerel seçimleri almak bizim öncelik hedefimizdir.
Tabi öncesinde, erkene alınan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak ve hem de yüksek bir oyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı başkan yapmak birinci görevimizdir."
Siirt'in proje bazında hangi noktada olduğu yönündeki soruya Çalapkulu:
" Avrupa Birliği'nin (AB) fıstık projesinin maliyeti 13-14 milyon Euro ve sadece STK'ların AB kaynaklarında geliştirdiği projeler var. Kurumsal projelerde de iyiyiz. Yani bütçe geliyor da geri dönüyor şeklinde bir uygulama yok. Bunlar il başkanlığım döneminde neticelenen çalışmalardır. Ayrıca karayolları yatırımları ile ilgili ciddi girişimlerimi oldu. Hatta bu konu ulusal basında da çok gündeme gelip eleştirildi, (Siirt'in karayolları ulaşımında sorunları bitmiyor) Biz de bu konuyu Ulaştırma Bakanlığı nezdinde gündeme getirdik. İlimizde son 15 yılda yapılan toplam projelerin maliyeti 1,5 milyar liradır. Ulaştırma Bakanımız Aslan ilimize gelirken verdiği sözler olan Çevre yolu bağlantı noktası, Siirt Batman karayolu BSK, Pervari ve diğer yatırım projelerinin tutarı 1 milyar TL'dir,  15 yıllın yüzde 70'lik kısmına tekabül ediyor. Yani 15 yılda 1,5 milyar liralık yatırım yapılırken, son bir yıldaki yatırım tutarı ise 1 milyar TL'dir. Proje anlamında sıkıntı yaşamıyoruz."

BELEDİYE ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ…

"Belediye başkanımıza ciddi desteklemelerimiz oldu. Sadece kardeş belediyeler olan Gaziantep Şahinbey, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir belediyesinin ilimize katkı sağlaması noktasında önemli neticeler alındı. Son 1 ile 1,5 yılda belediyemizin kasasından para çıkmadan tüm bu çalışmalar yapıldı. Bir takım insanlar "Başka belediyelerin kaynaklarıyla hizmet yapılıyor" diye eleştiriyor. Biz de onlara şunu söylüyoruz; "Siz de daha önce yerel yönetimlerde başka belediyelerin desteğiyle hizmet etseydiniz."
 

 GÜVENLİK İLE İLGİLİ SORULARA CEVAP VERDİ


15 Temmuz sonrası hak mağduriyetleri olduğu iddiaları ve bu mağduriyetlerinin seçime nasıl yansıyacağı yönündeki soruya Çalapkulu, "15 Temmuz gecesi devleti bizden alınmak istendiler. 15 Temmuz'da şehre sızan teröristler, o FETÖ'cü hainlerle bir olarak devleti yıkmak istedi. Darbe girişimi başarılı olmayınca da kaçıp gittiler. Bunları çok önceden çobanlara bile söylemişler. (FETÖ duruşmada sanıkların ifadelerinde geçiyor) Bu tamamen devleti ele geçirmeye yönelik bu zihniyetlerin oyunu tutmadı, Allah korusun o darbe başarılı olsaydı bugün devlet ismen kalırdı, toprak bütünlüğümüz belki tartışılır hale gelirdi. Belki Türkiye paramparça olurdu. İhraçlar içinde hak mahrumiyetleri olabilir ki bu da KHK'larla mağduriyeti tespit edilenler sonradan görevlerine döndü. Burada şu çok önemli, devletin bekası kişilerden önceliklidir, bunu Suriye'ye bakarak görebiliyoruz, paramparça bir ülke görüyoruz. Konuya bu taraftan bakmak gerekir. Öncelikli olan devletin güçlü olmasını sağlamaktır" Dedi.
"SİİRT MADEN 10 BİN KİŞİSE İSTİHDAM OLACAK"
Yeni hedeflerden söz eden Çalapkulu, "Yerelde iktidar olmanın dışında burada yoğun bir istihdam problemi var ve bu noktada adım atmak istiyoruz. Siirt'in var olan zenginliklerinin ortaya çıkarılması noktasında çabalıyoruz. Bakır madenin iyileştirilmesi ve elde edilecek ürünlerin Çin'e gönderilmesi yerine ilimizde işlenmesini sağlayacağız. Çünkü bunlar Çine gönderiliyordu, biz bunları burada işleyecek potansiyelimiz yoktu, Bu madenin içinde belki binde bir altın var ama bunları üst üste topladığımızda çok iyi rakam çıkıyor. Bunları işlemek istiyoruz ve bu amaçla Siirt'teki bu proje, sayın cumhurbaşkanımızın başkanlığında teşvik konusunda yapılan toplantıda gündeme geldi. Halen Şirvan'da 40 milyon ton rezerv var, ama işletmede toplamda 200 milyon ton rezerve var, tüm bunların işletme alanı olarak düşünürsek ve bunlara bağlı diğer çarpan etkisi dikkate alınırsa 10 binin üzerinde istihdam demektir".

"SİİİRT'İ TANITACAĞIZ"

"Ayrıca kültürel anlamda Siirt'in daha fazla tanıtılması için gerekli adımları atıyoruz. Termal Kaplıca Projesini (garnave) güzel bir tesis ile ilimize kazandırıyoruz. Siirt'teki yer altı suyunun termal olup olmadığı ve bunların iletkenliğini araştırdık ve ilimizdeki suyun son derece termal olduğunu ortaya çıktı. Kezer yakınında termal otel projesi hayata geçiyor. Orda yapılacak tesislerin yapım karşılığında ve bedelli arsa satışı ile gerçekleştirildi. Borular fuzuli değil, israf da değil, o güzergaha yakın noktada, başka firmalar da buraya gelerek bu kaynaktan yararlanabilmelerinin önünü açtık. Kaldı ki Özel İdare Müdürlüğü bundan su kullanımdan belli bir pay alacak. Turizm ve yenilenebilir enerji yatırımları ile Siirt'i bir cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz"
HAVAALANI VE TIP FAKÜLTESİ
"Havaalanı Ulaştırma Bakanı Aslan'ın açıkladığı takvim olan Haziran ayında faaliyete geçecek. Bu konuda çalışmaları takip ediyoruz. Tıp Fakültesi'nin ilimize kazandırılması da bir milattır, Tıp Fakültesinin kurulduğu illere baktığınızda kısa sürece gelişme gösterdiklerine tanık olabilirsiniz. Biz önümüzdeki süreçte bunları hızlandıracağız. Tarımsal alanda da ciddi kaynaklar ilimize kanalize ediliyor, bu konuda bakanlık nezdinde çalışmalar yürütüyoruz. Hayvancılık konusunda ise ilimizdeki hayvan varlığı ortadadır. Bölgemizde yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen ciddi bir biçimde gelişme göstermekteyiz."
 
 "VALİ-BAŞKAN-VEKİL İLE BİZ BİR EKİBİZ"

 "Kamu yatırımlarının artırılması, yatırımcılara finans sağlama, ortak bulma, pazar sorununu aşma gibi Siirt Valimiz Ali Fuat Atik, Milletvekilimiz Yasin Aktay, Belediye Başkan Vekilimiz Ceyhun Dilşad Taşkın, İş adamlarımız Ethem Sancak, Nihat Özdemir ve Güven Kuzu ile diğer meslek Örgütleri ve basınımız ile uyum içinde gayret ve çaba peşindeyiz. Bu güzel ekip arasında hem iyi bir koordinasyon var hem de gayret ve çaba var. Ayrıca kişisel çıkar ve çekişmeler yerine, ilimizin menfaatler için neler yapabileceğimizi, bu memlekete neler kazandırabileceğimizi konuşuyoruz.
 
Belki geçmişte de bu yönde bir çalışma vardı; ama iyi bir ekip yoktu. Bu dönem unumuz-helvamız var…"
 
 "KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HAYATA GEÇİRECEĞİM"

 Yapmak isteyip de hayata geçiremediği tek projenin kentsel dönüşüm olduğunu dile getiren Çalapkulu, "Kentsel dönüşüm, yapmak isteyip de hayata geçiremediğim bir projedir. Bu kenti kurtaracak bir çalışmadır, bu belki benim yapacağım bir şey değil, tüm kurumlarla birlikte yapabileceğimiz bir çalışmadır. Ama yeni dönemde hayata geçirmek için adım atacağız" dedi.
 
 24 HAZİRAN'DA ADAY MISINIZ?

 Çalapkulu, milletvekilliğini aday olup olmayacağı yönünde bir soruya, "Genel merkezin tutumu bizim için önemlidir. Biz her kulvarda verilecek tüm görevlere hazırız. Bize il başkanlığı görev verildi, büyüklerimizin gösterdiği hedefler doğrultusunda milletimize layık olmaya çalışıyoruz. Görev seçme gibi bir lüksümüz yok. Dış güçlerden ve içerdeki hainlere kadar tüm bu olumsuzlukların yaşandığı bir süreçten geçiyoruz, bizim kendimize koltuk beğenme gibi bir lüksümüz yok" dedi.
  
SEÇİMLERE YÖNELİK VATANDAŞA MESAJ

 "Halkımız iki ay sonra önlerine gelecek sandıkla tercihlerini kullanacaklar. Burada Siirt halkından şunu bekliyorum; bu süreçte kendilerine kimlerin hizmet getirdiğini görmelerini bekliyorum, onlara duran en yakın parti hangisi olduğunu bilip, çocuklarının geleceğini düşünerek oylarını kullanmalarını bekliyorum. AK Parti olarak Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hiçbir zaman din, dil, ırk ayrımı yapmadan en üst düzeyde kalitesi hizmeti sunmak için çaba gösterdik/göstereceğiz" dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat