"AMACIMIZ SAMİMİ DUYGULARLA SİİRT HALKINA HİZMET ETMEKTİR"

Yaşam 10 Mayıs 2018 17:05
Videoyu Aç "AMACIMIZ SAMİMİ DUYGULARLA SİİRT HALKINA HİZMET ETMEKTİR"
A
a

"AMACIMIZ SAMİMİ DUYGULARLA SİİRT HALKINA HİZMET ETMEKTİR"

Gazetemiz programının konuğu olan ilimiz valisi Ali Fuat Atik, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu, samimi duygularla memlekete hizmet etmeyi amaçladıklarını söyledi. Elit Kafe'de, gazetemiz genel yayın Yönetmeni Atilla Durak, Haber Müdürü M.Niyazi Deniz ve Yazı İşleri Müdürü M. Yücel Durak'ın sorularını cevaplayan Vali Atik, Kentsel Dönüşüm, Vakıflar Müdürlüğüne ait atıl binaların yıkımı, Siirt Havaalanı, Siirt-Batman Karayolu çalışmaları ile ilgili konuştu.
Ilısu Baraj göletlinin 2018 yılının sonlarında su tutmaya başlayacağını ve bağlantılı yolların hangi durumda olduğu yönündeki bir soruya Vali Atik, şunları söyledi:
"Siirt-Kurtalan Karayolunda çalışmalar başladı. Ben göreve geldiğimden günden beri önüme koyulan sorunlardan biri de Siirt-Kurtalan karayolu idi. Ben Siirt-Batman karayolunu da dahi ederek sorunu çözeceğim. "
Bürokrasiden dert yanan Vali Atik, Siirt-Batman karayolunun yanı sıra, Siirt-Eruh karayolunun tamamıyla bitirilmesi için girişimlerde bulunduklarını, karayolları bağlantılarını tamamıyla aşarak, yerelde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmayacaklarını söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

"Kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak, nereleri kapsayacak" yönünde yöneltilen bir soruya Vali Atik, Kentsel dönüşümü önemsediklerini, Siirt belediyesi ile birlikte milletvekilini de dahi ederek böyle bir çalışma yapmayı planladığını, ancak bürokrasinin hantallığı yüzünden çıkan bazı engelleri aşmaya çalıştıklarını söyledi. Atik, "Ancak bunu yapacağız, belki bitirmek bize nasip olmaz; ama başlatman bize nasip olacak biz temelini atacağız. Belediye Başkanımız Ceyhun Bey, Milletvekilimiz Aktay ve İl başkanımız Özgür bey ile (AK Parti Siirt İl başkanı) böyle bir adım atacağız. Siirt çok güzel ve yaşanılır bir kenttir. İnsanlar burada kendini güvende hissediyor. Nitekim önceki gün ilimize gelen sanatçılar Siirt'i çok sevdi. Bu güzel memleketi daha da yaşanılır bir kent haline getiriyoruz. Burada tabi ki basınımızın duruşu çok önemlidir. Geldiğim günden beri bize yol gösteriyor, hem de bizi daha fazla hizmet yapmaya teşvik ediyor. Önerileri bizleri mutlu ediyor. Bu bakımdan basına da çok teşekkür ediyorum"
Vali Atık, amaçlarının samimi duygularla Siirt halkına hizmet etmek olduğunu belirterek, Siirt Havaalanını, hesabımızda bir yanlışlık olmazsa Ramazan Bayramından hemen sonra açacağız, görkemli bir açılışla ve bir daha hava alanımız kapanmayacak.
Vakıflar Müdürlüğüne ait atıl durumdaki binanın yıktırılması veya tıraşlanmasına yönelik olarak da konuşan Vali Atik, o binaların yıktırılması için girişimlerde bulunduk, buranın yeşil alan veya başka bir şekilde değerlendirilmesini istiyoruz. Bu konuda yerel basında da desteği ve çabaları var. Girişimlerimiz sürecek" dedi. Atik, seçim güvenliği ile ilgili olarak da halkın özgür bir şekilde sanık başına giderek hiçbir baskı altından tehdit altında olmadan oylarını kullanmaları sağlayacaklarını söyledi.
 

 DOĞA, İNANÇ VE KÜLTÜRÜN KARDEŞLİKLE YOĞRULDUĞU ŞEHİRDİR

 
"Eşsiz Doğal güzelliklere sahip Siirt, Kültürel açıdan hem Mezopotamya, hem de Anadolu Uygarlıklarının izlerini taşıyan ve sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış, 12 bin yıllık köklü geçmişi, zengin tarihsel birikimi, doğal güzellikleri ve inanç turizmiyle çok zengin bir medeniyet dokusuna sahiptir.  Medeniyet ve kültür dünyasına büyük katkıları olan kent, hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, içinde farklı dillerin konuşulduğu bir kardeşlik şehridir. Köklü bir geçmişe sahip olan Siirt, çok kıymetli kültürel değerleri de topraklarında barındırmaktadır.
ÇALIŞMALARIMIZDA,“DEVLET-VATANDAŞ KUCAKLAŞMASINI ESAS ALDIK
"İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN" felsefesi ile hareket ederek, İlimizin sosyo–ekonomik gelişmesinde, devlet vatandaş kucaklaşmasında çok iyi mesafeler alındığına inanıyorum. Devlet olarak her zaman Halkımızın yanındayız. Halkımızın yaşam kalitesini arttırmak, huzur ve güvenini sağlamak amacıyla büyük bir çaba harcıyoruz. Huzur adası konumundaki ilimizde kardeşliğin pekişmesinde vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle sağduyulu basının büyük katkısı vardır. Onlara sizlerin aracılığıyla bir kaz daha teşekkür ediyorum. Siirt ilimiz, son yıllarda yapılan önemli yatırımlarla cazibe merkezi olma yolunda geleceğe emin adımlarla ilerlemekte, bölgede, devlet-vatandaş kucaklaşmasının yaşandığı huzur adası konumundadır.
Siirt’ te 2017 yılı içinde devletimizin, hükümetimizin destekleriyle eğitim başta olmak üzere sağlık, tarım, ulaşım, enerji, kültür ve sosyal alanlarda birçok yatırım ve proje hayata geçirilmiştir. Siirt ilinde 2002-2016 tarihleri arasında toplamda 3 Milyar 513 milyon yatırım yapılmıştır.

KALKINMANIN TEMELİ EĞİTİMDİR

Örneğin eğitime yapılan yatırımlar sayesinde eğitimdeki büyük başarı grafiği yükselerek artmaktadır. 2017 yılı içinde Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile 24 Okul, 1 Rehberlik Araştırma Merkezi ve 176 derslik tamamlanarak, eğitim ve öğretime açılmış, Ayrıca yıl içinde 192 dersliğinde yapım inşaatları aralıksız devam etmektedir. İlimizin ekonomisinin can damarı olarak gördüğümüz tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için çok yönlü projeler uyguluyoruz. Her biri kendi alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı için birçok proje ve milyonlarca liralık yatırım yapıyoruz. İlimizin sahip olduğu tarım potansiyelini ekonomiye kazandırmak için valilik olarak üreticilerimize büyük destekler sağlıyoruz. Bunun sonucunda ilimiz ve ilçelerinde Siirt Fıstığı, Zivzik Narı, Pervari Balı ve diğer tarımsal ürünler işlenmeye başlanmış, tarıma dayalı sanayi hızla gelişmektedir. 2002-2017 tarihleri arasında ilimizdeki çiftçilerimize 373 milyon 200 bin Tl tarımsal destek verilmiştir.
Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’mız tarafından Rekabetçi Sektörler Programı (IPA) kapsamında Avrupa Birliği ile ortak yapılan ‘Siirt Fıstık İşleme Entegre Tesisi’ yaklaşık 36 milyon Tl’lik bir harcama ile 2018 yılında hizmete girmiştir.
KÖYDES PROJELERİ İLE YOLSUZ VE SUZUZ KÖYÜMÜZ KALMADI
Öte yandan Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı ve en önemli kırsal kalkınma projelerinden biri olan KÖYDEŞ Projesi ile köylerimizin yol ve içme suyu gibi en temel altyapı ihtiyaçları önemli ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Hükümetimizin büyük katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz bu projelerle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartları da yükseltilmiştir.
 

 SİİRT,  İNANÇ VE TURİZM MERKEZİ HALİNE GELECEKTİR

İnanç ve kültür turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Siirt, alt yapı ve tanıtım eksikliğinden ötürü turizm gelirlerinden yeterince pay alamamaktayız. Ancak son yıllarda yapılan yatırım ve tanıtım çalışmaları ile turizm pastasından daha fazla pay almaya başladık. Bunun için tanıtım çalışmalarına ağırlık verdik.  Her yıl geleneksel düzenlediğimiz “Tillo Bilim Kültür Günleri” ve “Veysel Karani Hazretlerini Anma Etkinlikleri” ile binlerce vatandaşımız Siirt’e akın ediyor. Öte yandan istanbul’da Ankara’da çeşitli ulusal düzeydeki fuarlara katılarak, ilimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Öte yandan Botan Vadisini eşsiz doğa güzelliğini doğa turizmine kazandırdık. Dicle Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaremiz Kaynakları ile Delikli Taş (Rasıl Hacar) olarak bilinen kanyon mesire alanı olarak halkımızın hizmetine sunduk. Ayrıca Kezer Mesire alanı da tamamlanarak hizmet girmiştir.

SİİRT’İN ÇEHRESİ, ENERJİ PROJELERİYLE DEĞİŞECEK

 
Siirt’ te yenilenebilir Enerji kaynaklarının hayata geçirilmesi ile Siirt’ in çehresinin değişeceğini bölgenin parlayan yıldızı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
İlimize hayat veren Botan Çayı üzerinde yapılan ve yapılacak toplam 16 baraj ile Siirt, enerji merkezi haline geliyor. Tarım ve hayvancılık kenti Siirt, artık kendi elektriğini üreten, ürettiği elektriği başka illere gönderen cazibe merkezi haline gelmektedir. Öte yandan Siirt'in Eruh ilçesi Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusunda Türkiye’nin en kaliteli (42.3 gravite) petrolü bulunmuş olup, ilave sondaj çalışmaları devam etmektedir. 2017 yılının ilk 6 ayında 53.643 Varil ham petrol üretimi gerçekleştirilerek, ekonomiye kazandırılmıştır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat