Bir numara ifade verdi

Yaşam 12 Mayıs 2018 14:50
Videoyu Aç Bir numara ifade verdi
A
a

Bir numara ifade verdi

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Siirt Valiliğini ablukaya almaya çalıştıkları öne sürülen, aralarında rütbeli eski askerlerin de bulunduğu 88'i tutuklu 332 sanığın yargılandığı duruşmada mahrem imam Mehmet A. ifade verdi.
Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında getirildi. Eski İl Jandarma Komutan Vekili albay Necati Metin ve FETÖ'nün Siirt'teki "askeri mahrem sorumlusu" olmakla suçlanan eski Siirt Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet A., Elazığ 1 No'lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.
Sanık Mehmet A. duruşmada, katalog yolu ile evlendiği eşi Ö.A'nin, 2010 ve 2011'de yapılan KPSS öncesi soruları verdiğini itiraf ederek, eşinin itirafçı olduğunu, KPSS'ye girdiğimde eşimin kendisine verdiği sorularla bire bir aynısı olduğunu itiraf etti. Sınavda 100 üzerinden 91 puan aldığını dile getiren Mehmet A. FETÖ'cülerin bile dayanamayarak itirafçı olma yolunu seçtiğini, bu nezaret şartlarında eşinin dayanamamasını normal karşıladığın, eşinin itirafçı olmasından dolayı da her hangi bir kırgınlığı olmadığını söyledi. Mehmet A, eşi ile ilgili KPSS iddialarının medyaya yansıdığını, medyadan buna ilişkin savunmasını da haber yapmasını beklediğini belirten Akbulak, "Eşim Isparta'da Almanca ağırlıklı eğitim veren bir süper liseden okul birincisi olarak mezun olan, üniversiteye de okul birinciliği kontenjanından yerleşen başarılı bir kişidir. Fizik öğretmenlerinin atama kontenjanlarının çok az olması ve her yıl yapılan ortalama 40-50 civarında atamanın tamamının Doğu ve Güneydoğu illerine yapılması, 4-5 yıl o bölgede çalışma zorunluluğu bulunması nedeniyle aile bütünlüğümüz bozulmasın diye Konya'da yaşadığımız 2009 yılına kadar KPSS sınavına girmedi. Ancak 2009 yılında taşındığım Siirt ili zaten bir Güneydoğu ili olduğu için KPSS'ye çalışmaya başladı. 2010'da yapılan KPSS'de eğitim bilimleri sınavının kopya nedeniyle iptal edildi. İptal edilen sınavın yerine 31 Ekim 2010 pazar günü tekrar eğitim bilimleri sınavının yapılmasına karar verildi. Sınavın yapılmasına üç veya dört gün kala sınav giriş belgesini bastırmak için ÖSYM'nin sistemine girdim. Bu olaya ilişkin eşim bir defa bile ifadeye çağrılmamışken bu konuda onlarca, belki de yüzlerce kişi tutuklanmışken eşim 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 3 ay açıkta kalarak tekrar görevine iade edilmişken bu iddialar neden bu dosya kapsamında mütalaaya yazılmıştır anlayamıyorum. 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonra örgütsel yazışmalar için tablet bilgisayar kullandığıyla ilgili iddialar doğru değil.  Örgütün kriptolu mesajlaşma programı ByLock'u kullanmadım. ByLock programı kullanma iddiasını kabul etmemekle beraber bir an için bu programı kullandığım kabul edilse bile dosyamdaki ByLock raporuna göre bu programdan atılmış hiçbir mesaj ve mail, yapılmış hiçbir sesli arama bulunmamaktadır. Üzerine atılı suçlamaları ret ediyorum ve beratimi istedi" dedi.
309 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor
Mütalaada, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Şimşek, eski Tugay Komutan Yardımcısı albay Alican Erkiletlioğlu, eski İl Jandarma Komutan Vekili albay Necati Metin, eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı yarbay İsmet Çehreli, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı Tabur Komutanı kurmay yarbay Coşkun Karğın'ın da aralarında bulunduğu 309 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle, bir sanığın da "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılması, 22 sanığın ise beraati talep edilmişti.
 
 
 
Şimşek, Erkiletlioğlu, Metin ve Çehreli'nin de aralarında bulunduğu sanıklar, "Anayasa'yı ihlal", "yasama organına karşı suç işlemek", "hükümete karşı suç işlemek" ve "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlarından yargılanıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat