Cemiyet Başkanları Çanakkale’de

Yaşam 15 Mayıs 2018 17:44
Videoyu Aç Cemiyet Başkanları Çanakkale’de
A
a

Cemiyet Başkanları Çanakkale’de

2018 Troya Yılı kapsamında Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’nin organizasyonuyla kentte bir araya gelen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 15’inci Başkanlar Kurulu Toplantısı gerçekleştiriliyor
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun, 11-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 15’inci Başkanlar Kurulu Toplantısı Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı’nın ev sahipliğinde bugün başladı. Toplantıya; Nevşehir’deki Gazetecileri temsilen Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Osman Koca katılıyor.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İsmet Akıncı, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı, Çanakkale Basın İlan Kurumu Müdürü Hasan Hüseyin Kemal ve 80 Gazeteciler Cemiyeti Başkanın katıldığı toplantıda konuşan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı’nın yerel basın sorunlarını ele aldı. Daha sonra toplantı, TGK 15’inci Başkanlar Kurulu Toplantısı ile sürdü.
TGK Başkanlar Kurulu toplantısı Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir’in açış konuşmasıyla başladı. Ev sahibi Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti adıma TGK Yönetim Kurulu üyesi İsmet Akıncı ‘hoşgeldiniz’ konuşmasının yanı sıra, program konusunda bilgilendirme yaptı.
Ardından TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, BİK zamlarının seyri konusunda gelişmeleri anlattı. Basın özgürlüğü, mesleki örgütlenme, Medyada Meslek Odası uygulaması talebi, internet medyasıyla ilgili yasal düzenleme talebi konularında bilgilerini paylaştı.
TGK Genel Başkan Vekili Feridun Fazıl Özsoy, TGK Yönetim Kurulu üyesi İsmet Akıncı’dan oluşan Divan Kurulunun seçilmesi ile birlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra Sefa Özdemir Kemer toplantısı sonuç bildirgesini okudu.
Onursal Başkan Nazmi Bilgin’in söz alarak, basın özgürlüğü konusuna vurgu yaptı. Bilgin daha sonra, Brüksel’de AB Projesi kapsamında yaptıkları toplantıda terör örgütlerine destek veren Türk Gazetecilerin katılmalarını nasıl engellediklerini anlattı.
Bilgin, Türk medyasındaki tekelleşmenin tek seslilikle ilgili tehlikeli boyuta ulaştığından yakındı, basın özgürlüğü konusunda çeşitli ülkelerden örnekler verdi ve ‘Biz vaktiyle sendikalara sahip çıkamadık. Ya sendika ya gazete dediler, sendikadan istifa için noter önlerinde kuyruk oluşturduk. Bunun bedelini şimdiki kuşak ödüyor. Bugün eğer az da olsa var olan basın özgürlüğünü koruyamaz ya da geliştiremezsek, bedelini yarınki kuşak ödeyecek.  Yeni bir kuşak kaybına tahammülümüz olmamalıdır’ dedi.
 Konuşmaların ardından karşılıklı görüş alışverişleri yapılarak, tüm üyelere toplantılara hassasiyet göstermeleri gerektiği belirtildi. Son olarak ise toplu fotoğraf çektirildi.
 
Toplantıya Siirt Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Durak da katıldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat