Dünya Astım Günü

Yaşam 3 Mayıs 2018 16:13
Videoyu Aç Dünya Astım Günü
A
a

Dünya Astım Günü

Siirt Devlet Hastanesinde Dünya Astım Günü ile ilgili hastane personellerine farkındalık eğitimi verildi.
Hastane konferans salonunda konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr Ayşenur Arlı, Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de her 13 kişiden birinde astım görüldüğünü söyledi.
Astım hastalığının son yıllarda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın bir şekilde görüldüğünü belirten Arlı, şöyle konuştu:
"Astım hastalığının, kuru öksürük, nefes darlığı, hırıltılı, göğüste baskı hissi şeklinde görüldüğü bir hastalıktır. Astım hastalığını tetikleyen faktörlerin daha çok Kirli hava, sigara, kimyasallar, sıkça tekrarlayan enfeksiyon, strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle kuru öksürük, nefes darlığı, hırıltılı soluma, göğüste baskı hissi gibi şikayetleriniz varsa mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun. Astım, çok ilerlemediği sürece kolaylıkla kontrol altına alınıp tedavi edilebilen bir hastalıktır. Astım değişik şiddetlerde olabilen bir hastalıktır. Tedavisi hastaya göre, astımın şiddetine göre basamaklar şeklindedir."
Hastanın mutlaka tedaviye uyumu sağlanmalı ve tedaviyi doğru bir şekilde uygulaması gerektiğini belirten Arlı, "Sonuç itibarı ile astım kontrol edilebilen ama takip gerektiren bir hastalıktır." diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat