FETÖ duruşması görüldü

Yaşam 16 Nisan 2018 16:17
Videoyu Aç FETÖ duruşması görüldü
A
a

FETÖ duruşması görüldü

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde Siirt Valiliğini kuşatmaya geldiği gerekçesiyle, aralarında rütbeli askerlerinde bulunduğu 88'i tutuklu 332 sanığın yargılandığı duruşma görüldü.
Siirt 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ek ifade veren tutuklu sanıklardan Aydın Koç, komutanlarının emriyle meskun mahal operasyonu için Eruh'tan Siirt'e, ardından valilik önüne getirildiklerini, üstlerinden 'vurun, yakın, ateş açın' gibi bir emir almadığını ve vermediğini söyledi.
Koç, dönemin Eruh 2. Tabur Komutanı İsmet Cehreli'nin 'uçak gelecek. Sizi nereye götürürse oraya gideceksiniz' diye emir verdiğini, dönemin 3'üncü Komando Tugay Komutanı Ahmet Şimşek'in de 'kanunsuz da olsa emirlere itaat edeceksiniz' dediğini iddia ederek emirlere uymadığını söyledi.
 Caner Çelik adlı tutuklu askeri ise 15 Temmuz gecesi, valilik binası önüne geldiklerinde darbe girişiminden haberdar olmadığını, kanunsuz bir emir ve herhangi bir eylemde bulunmadığını iddia ederek, önce tahliyesini ardından beraat talep etti.
 Sanık Cihan Sarıoğlu da 16 Temmuz'da yakalanan PKK/KCK'lı bir şüphelinin ifadesinde; 15 Temmuz gecesi Siirt'in eski mahalleleri olarak tabir edilen bölgelerde terör örgütü mensuplarının bulunduğu ve yerlerini terk etmediğini söylediğini iddia etti. Sarıoğlu, "Siirt İstanbul, Ankara ve Deniz'li değil. Oralarda olsa anlaşılır, ancak burası Siirt, 15 Temmuz'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş teröristler şehri kuşatmıştı, bize operasyon yapılacak dendi" diye ifadede bulundu.
 Duruşmaya ara verildi.
 Eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Tugay Komutan Yardımcısı Albay Alican Erkiletlioğlu ve eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı Yarbay İsmet Çehreli, tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmada hazır bulunduruldu.
 Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesince adliyedeki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Siirt Üniversitesi Merkez Yerleşkesi'ndeki konferans salonunda görülen duruşmaya tutuklu sanıklar getirildi.
 309 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor
 
Mütalaada, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Tugay Komutan Yardımcısı Albay Alican Erkiletlioğlu, eski İl Jandarma Komutan Vekili Albay Necati Metin, eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı Yarbay İsmet Çehreli, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı Tabur Komutanı Yarbay Coşkun Kargın'ın da aralarında bulunduğu 309 sanığın "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle, bir sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılması, 22 sanığın ise beraati talep edilmişti.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat