GAP Yerel Medya Projesi start aldı

Yaşam 14 Nisan 2018 13:42
Videoyu Aç GAP Yerel Medya Projesi start aldı
A
a

GAP Yerel Medya Projesi start aldı

Siirt'teki yerel basının sorunları da masaya yatırıldı
Bölge Kalkınma İdaresi (GAP) ve Gaziantep Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen "GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi-İhtiyaç Analizi ve Eylem Planı Hazırlanması" projesinin Siirt ayağında yerel basının sorunları tartışıldı.
Önceki gece Polis evinden düzenlenen etkinliğe proje sorumluları ile Siirt'teki yerel medya temsilcileri ve katıldı.
Proje hakkında verilen bilgide, yerel medya yeteneklerinin gelişen medyaların olanaklarıyla yerel bilginin ve haberin işlenmesinde, yerel kültürlerin yeniden üretilmesinde ve yerel gündemlerin ulusal/küresel düzlemlere taşınmasında önemli bir rol oynadığı belirtildi.
 
Projedeki amacın uygulandığı Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Kilis, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak'ta yerel medyanın sorunların çare bulmak olduğu ifade edilen açıklamada, "Yerel medyanın güçlendirilmesi, söz konusu misyonun gerçekleştirilmesi ve yerel gündemlerin kamusal tartışmaların belirleme kapasitesini artıracağı düşünülüyor. GAP illerinde Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Kilis, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak'ta faaliyet gösteren medya kuruluşları ve çalışanlarının da bu sürece sunacakları önemli katkılar olacak. Bölgenin yerel dinamiklerini ve gündemlerinin farklı düzlemlerde etkili bir şekilde sunabilmek, bölgeye ilişkin kamusal bilgiyi de biçimlendirme rolü oynayacak. Bu doğrultuda GAP bölge kalkınma idaresi ve Gaziantep üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "GAP bölgesinde faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi -ihtiyaç analizi yapılması ve eylem planı hazırlanması" isimli projede GAP illerinde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının kapasitesi inceleniyor. Yerel medya çalışanlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesi için yapılanması planlanan kapsamlı eğitimlere yönelik ihtiyaçların tespiti ve önceliklerin analizi bu projenin amacını teşkil ediyor.  Yerel medya kuruluşlarının güçlendirilmesi ve kurumsal kapasitelerinin artırılması hedefiyle yapılacak ön değerlendirmede yerel medya çalışanlarının mesleki düzeylerini, habere bakış açılarını, medya materyallerini üretme ve uygulama becerileri tespit edilmeye çalışılacak. Proje kapsamında medya çalışanları ve temsilcileri ile toplantılar- çalıştaylar düzenlenecek, yerel medya ürünlerin akademik bir çerçevede ele alınarak incelenecek, anket çalışmaları ve niteliksel inceleme metotları ile bölgedeki medya çalışanlarının mesleki sorunları anlaşılmaya çalışılacak" denildi.
 
Toplantıya katılan yerel medya çalışanları, ağırlıkta ekonomik olmak üzere sorunlarını dile getirdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat