İsteyince oluyor

Yaşam 28 Nisan 2018 16:13
Videoyu Aç İsteyince oluyor
A
a

İsteyince oluyor

Gazetemizin "Kahvaltı Sohbeti" programının konuğu olan Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Kentsel Dönüşüm, Güres ve Aydınlar Caddelerinde ışıklandırma çalışmaları, Helacılar Çarşısı projesi, Kadın merkezi ve yeşil alan çalışmalarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
Başkan Vekili Taşkın, Siirt Valiliği yanındaki Elit Kafede düzenlenen toplantıda Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Atilla Durak, Editör İzzettin İçin, Haber Müdürü M. Niyazi Deniz ve Yazı İşleri Müdürü M. Yücel Durak'ın sorularını cevaplandırdı.
Vakıflar Müdürlüğüne ait Atıl durumdaki binaların akıbeti
Yıllardır kentin önemli yerinde yer alan Vakıflar Müdürlüğüne ait Aydınlar Caddesine bakan atıl durumdaki Özel İdareye ait binaların değerlendirilmesi için girişimlerde bulunduklarını aktaran Başkan Vekili Taşkın, şunları söyledi:
"Vakıflar arsası ile ilgili çalışmalarımız gayretlerimiz var. Orada iki alternatif üzerinde duruyoruz. Bir tanesi ve en önemlisi bürokratik sorunları aşabilirsek; oranın yıktırılarak 16 dönüklük alan ile birlikte yıktırılması ve ikinci alternatif ise orada 30'a yakın esnaf var, kimsenin mağdur olmasını istemeyiz, ancak şehrin en güzel yerinin de bu şekilde atıl kalması bizleri üzüyor. Üst katları tıraşlanıp güzel bir giydirme ile binaya çeki düzen vermeyi amaçlıyoruz ki bu da ikinci plandır. Vakıflar o arazi üzerindeki mülkiyetini vermek istemiyor, yıktırılması için görüşmeler devam ediliyor. Ayrıca Sabit Semt pazarı, 1,5 milyon lirayı bulan uzay çatı katını 250 bin TL'ye getirdik."

ÖZBEL İŞ MERKEZİ

Özbel İş merkezinin yıkılıp yıkılmayacağı bir soruya Başkan Taşkın "ÖZBEL biraz zor olabilir. Çünkü orada bazı iş yerleri satılmış. Burayı topyekün yıkmak belki biraz zor olabilir, belki kentsel dönüşüm ile mümkün olabilir."

"ŞEHRİN GÜZELLEŞMESİ İÇİN İSTİKRARLI VE SABIRLI POLİTİKALARA İHTİYACIMIZ VAR"

"En başta Siirt'te istikrarlı politikalara ihtiyacımız var, kitap fuarına bugün başlamış olsaydık belki bu kadar güzel bir netice alamazdık, kim ilk başlarda başlatmamız bu neticeyi elde etmemize neden oldu. Allah onlardan razı olsun, bölgede terör operasyonları devam ederken bile biz ilimizde kitap fuarı düzenledik ki şuan ilimizde kitap okuyan, kitap fuarına ilgi gösteren bir nesil var. Bu istikrarlı politikaların ürünüdür. Biz de belediyeciliği yaparken vatandaşı üzmeden ikna ederek yapmaya çalışıyoruz. Bir anekdot anlatayım; dün (önceki gün) bir kişi aradı, hayvan ekipleri onun hayvanlarına el koymuş, yardımcı olmamı istiyordu. Onu üzmeden güzel bir şekilde anlattım; dedim ki "bizim bir kuralımız var ve herkes uymalı, başkan dahi olsam bu kuralın dışına çıkamam" dedim ve kendisi de gayet iyi karşıladı. Bu tabloya sevindim, demek ki ilimizde artık bazı şeyler yoluna giriyor. Sevdiğim bir insan olmasına rağmen onu ikna edebildim, teşekkür ettim kendisine. Şehrin güzelleşmesi için istikrarlı ve sabırlı politikalara ihtiyacımız var"
 
Kaldırım işgallerine kesin çözümün uzun vadede mümkün olabileceğini aktaran Başkan Vekili Taşkın, bu konuda belediye olarak getirdiğimiz kuralı uyguladıklarını aktardık.
İmar konusunda bazı müteahhitlerin belediyenin kendilerine ruhsat vermediğinden yakındığı yönündeki bir soruya Başkan Vekili Taşkın, "Ayrıca imar politikası konusunda belki birileri bize kızıyor, ama biz İmar konusunda kesin kararlıyız ve kuralların dışına çıkmak istemiyoruz. Biz inanın bu konuda yasaların uyguladığı çerçevesin dışına çıkmak istemiyoruz. Çünkü hassa bir konu ve herkese de eşit davranıyoruz. Herkes şunu bilmeli ki bir kural var ise herkes ona uymalıdır. Dünyada her yerde uçaklarda uygulanan kural var ve aynıdır, Siirt'ten de binseniz Londra'dan da binseniz uçaktaki kural aynıdır. Ama otobüslerde esnetilebilir. Otobüste ile uçakta taşınan risk aynı değil. Bazı kurallarda değişiklik gösterebilirsiniz ama imar gibi önemli konuda kurala uygulamalı ve bunu bozamayız"

2 YILDA 30 PARK YAPTIK

İlimizde 22 tane parkın 12 mahallede ihalesini yaptık ve üzerine ilavelerle gidiyoruz, Spor Lisesinin yanında 6-7 metre genişliğinde atıl durumdaki alanı, hatta her tarafı hafriyat dolu alanı tertemiz park yaptık. Şehir merkezinde yapılan inşaatlardan ortaya çıkan hafriyatlar da şehir merkezine temizlendi. 25. Parkı eski Devlet Hastanesinin 5 dönümlük alanında hayata geçirdik. 2 sene içinde 30 park yapıyoruz.
Göreve geldiğimizde 14 tane park vardı, inanın hepsini elde geçirdik ve 14 parkın üzerine
İki park koyduk ve 2 yılda 30 parka çıkacağız. Elimizde ilk etapta ne kadar park varsa değerlendirdik. Ulus yanında 9 dönüm alan park yapılacak. Çok iyi bir şekilde değerlendirmek istiyoruz. Kızlar Tepesi parkı şekil almaya başladı.
Mezbaha ve itfaiye binaları çalışmaları sürüyor.
Kızlar tepesi ve mezbaha biterse iyi olur. Şahinbey belediye başkanına teşekkür ediyorum. Kadın yaşam merkezi yapılması için bize söz verdi, kadın yaşam merkezi yapacak. Hayrettin Özgen parkı ile ilgili de orası vakfa aitti ve mağdur olmayacak şekilde güzel bir şey yapacağız. O da 31. Park olacak." dedi,
Başkan Taşkın ayrıca kısa kısa olarak ; Nevruz alanını olarak kullanılan alan üzerinde büyük bir park yapmayı düşünüyoruz, orada bir etkinlik alanı düzenlenebilir. Orada kiralama yöntemi yapılarak bir piknik alanı yapılabilir. Kalitesini artırabilecek şekilde değerlendirilebilir.
Güres caddesi ile ilgili bir güzellik düşünüyoruz, Güres'in altında devasa bir baks geçiyor ona bakacağız nedir durumu diye,  Işıklandırma ile ilgili ihaleye çıktık, iç işleri bakanlığımızı bir desteği oldu. Ayrıca Ford servisinden başlayarak Atatürk Anıtına oradan da Cumhuriyet Caddesine ve Aydınlar caddesine kadar bulunan refüjleri aydınlatıyoruz.
Mayısın ortasına doğru ihale yapıldı, polis evi kavşağında, köprü ışıklandırması çalışmaları yapılacak.
Devamı bir sonraki sayıda
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat