Siirt arkeoloji müzesi için uygulama projesi hazırlanıyor

Yaşam 25 Nisan 2018 15:42
Videoyu Aç Siirt arkeoloji müzesi için uygulama projesi hazırlanıyor
A
a

Siirt arkeoloji müzesi için uygulama projesi hazırlanıyor

Siirt Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmak üzere eski Valilik binası Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsis edilmiştir.
Siirt Arkeoloji Müzesi olarak hizmet verecek olan yarım asırlık eski Hükümet Konağı Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile “Korunması gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” özelliği taşıdığı ifade edilerek 10.02.2017 tarihinde tescillenmiştir.
Bakanlığımızca yapılan tadilat restorasyon onarım vb. çalışmalar için ihale sonucunda yetkili elemanlarınca yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak 2017 yılı içinde gerekli düzenleme çalışmaları başlatılmıştır.
Geçen hafta Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü ve beraberindeki teknik bir heyetle ilimize gelerek Siirt Arkeoloji Müzesi olacak eski valilik binasında incelemelerde bulundular. Müze için hazırlanan proje Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca onaylanarak birkaç ay içinde uygulama projesine geçileceği bildirildi.
Siirt’te Yapılan Kazılarda Çıkan Arkeolojik Eserler Siirt Müzesinde Sergilenecektir
Siirt tarihinin M.Ö. 12 binli yıllara dayandığı, Roma İmparatorluğunun doğudaki son kalesi Çattepe höyük kazısındaki bulgulardan anlaşılmıştır.
İlimiz sınırları içinde Türbe Höyük, Başur Höyük, Çattepe Höyük ve Kalesi Kazısı ile Güsir Höyük’te Ege Üniversitesinden Yrd. Doç.Dr. Haluk Sağlamtimur başkanlığındaki ekiple yapılan kazı çalışmaları neticesinde çıkarılan Arkeolojik eserler Siirt’te Müze olmadığından Mardin ve Batman Müzesine teslim edilmişti. Bakanlığımızca hazırlanan envanter çalışmaları neticesinde söz konusu eserler Siirt Arkeolojik Müzesine taşınarak sergilenecektir.
Siirt ‘in Köklü Tarihine ve Kültürüne Işık Tutmak İçin Gayretlerimiz Devam Ediyor
Kurulacak olan Siirt Arkeoloji Müzesi içinde etnografik eserler bölümü olacaktır. Siirt‘in köklü tarihine ve kültürüne ışık tutmak adına Kent Arşivi için Müdürlüğümüzce Etnografik Eserler toplanmaktadır.
Kültürümüzün yansıtılması, sergilenmesi ve yaşatılması anlamında Siirt halkının geçmişte günlük hayatında kullanmış olduğu etnografik eserler ile geçmişe dair zaman tüneli oluşturulması hedeflenmektedir.
Tarihi Eşyaları ve Eski Fotoğrafları Bekliyoruz
Kent arşivinin, bir kentin hafızası olduğunu vurgulayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu:  “Kent arşivi, geçmişe ışık tutacak ve yeni nesillerin yapacağı araştırmalarında önemli rol oynayacaktır. Kısa bir süre içinde başlattığımız bu verimli çalışmada 300’e yakın tarihi özellik taşıyan eşyayı, bağışlama yoluyla Müdürlüğümüze kazandırdık. Kentin geçmişini ortaya koymak adına, eldeki var olan tarihi eski eşyalar, belgeler ve fotoğrafların hepsini derleyip toparlayıp bir araya getirerek belli bir düzenle sergilemek ve bizden sonraki kuşaklara aktarmak amacıyla başlatılan çalışmalara hızla devam ediyoruz. Kent Arşivi, Siirt’in yaşadığı tarihsel serüveni canlı tutacak ve tarihsel bir yolculuğa çıkaracaktır. Yaşadığı kenti tanıyan, bilinçli ve aidiyet bağı güçlü olan Siirtlilerden ellerinde bulunan kullanmadıkları eski eşyaları Müdürlüğümüze bağışlamalarını bekliyoruz. Bağışlanan eski eşya, belge veya fotoğrafın altına bağışlayanın adı yazılarak sergilenecektir.” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat