Siirt büryanına rağbet artıyor

Yaşam 24 Nisan 2018 15:44
Videoyu Aç Siirt büryanına rağbet artıyor
A
a

Siirt büryanına rağbet artıyor

Siirt'in yöresel yemeklerinin vazgeçilmez lezzeti olan Büryan'a yaz-kış rağbet bitmiyor, hatta öyle ki baharın geldiği şu günlerde büryana olan rağbet daha da artıyor.
Özel kuyularda kuzu etinin köz halindeki ateşin üzerinde buharıyla piştiği büryan kebabı,  ilimizin vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alıyor. İlimizde Atatürk bulvarında Büryan salonu işleten Murat Kayaalp adlı büryan ustası, 3 metre derinliğinde ve bir metre genişliğindeki kuyularda hazırlanan büryan, saat 02.00'de yakılan odun ateşinde 2 saat, kemiklerinden sıyrılmış etin pişirilmesiyle hazırlanıyor. Büryanın yapılışı hakkında bilgi veren Murat Kayaalp, normal zamanlarda sabah erken saatlerde büyük talep gören büryanı yemeğe il dışından bile gelenlerin olduğunu söyledi.
Kayaalp, "Kuyunun üzeri bakır bir kapla kapatıldıktan sonra hava geçirmeyecek şekilde üzeri çamur haline getirilen kül ile kapatılır. Yaklaşık 2 saat kendi buharıyla pişen kuzu etini kuyudan çıkartarak çengelle tezgaha asıp servise hazır hale getiriyoruz. Tahmini 180 -200 derecede pişen kuzu eti müşterinin talebine göre 100 ile 200 gram şeklinde kesilerek ekmeğin üzerinde, önce fırında ısıtıp sonra da servise hazır hale getiriyoruz" dedi.
İlk baharla birlikte büryana olan ilginin kışa göre daha da arttığını belirten Kayaalp, her dönem büryana olan ilginin azalmadığını, yaz kış demeden il içinden ve il dışından bile sipariş verildiğini aktardı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat