Siirtliler İftarda büryana rağbet gösterdi

Yaşam 17 Mayıs 2018 17:22
Videoyu Aç Siirtliler İftarda büryana rağbet gösterdi
A
a

Siirtliler İftarda büryana rağbet gösterdi

Siirt'te normal günlerde sabah erken saatlerinde servise sunulan büryan kebabı, ramazan ayı ile birlikte iftar sofralarının vazgeçilmez yemeği oldu.
Ramazan ayının ilk iftarını büryancı da, büryan kebabıyla açan Siirtliler, özel kuyuda kuzu odun ateşinin pişmesiyle hazırlanan kuzu etinden yapılan büryan kebabına rağbet gösterdi. Kentte özenle hazırladığı etleri kuyuda pişiren 20 yıllık büryan ustası Murat Kayaalp, 3 metre derinliğinde ve 1 metre genişliğindeki kuyularda kuzu etinin pişirilmesiyle hazırlanan büryanın normal zamanlarda saat 02.00’de servis ettiklerini, ancak ramazan ayı nedeniyle iftarda çıkardıklarını söyledi.
Büryan eti 2 saat, kemiklerinden sıyrılmış kuzu etinin pişirilmesiyle hazırlanıyor. Tadı dillere destan büryan kebabının yapılış aşaması hakkında bilgi veren Kayaalp, meşe ağacından ateşi hazırlanan büryanın, 30 dakika sonra yanan ateşin köz haline gelmesinin ardından hazırlanan içi su ve kemik dolu bakır kazanının kuyunun içine indirilerek ilk aşamasının yapıldığını söyledi.  Daha sonra kemiklerinden sıyrılmış kuzu etlerinin çember şeklinde monte edilmiş çengellere asılarak, havada kalacak şekilde kuyunun içine sarkıtıldığını aktaran Kayaalp, kuyunun üzeri kapakla kapatıldıktan sonra hava geçirmeyecek şekilde kapağının çamur haline getirilen kül ile örtüldüğünü ve kebabın buharla piştiğini dile getirdi.
 
Kayaalp, "Yaklaşık 2 saat kendi buharıyla pişen kuzu etini kuyudan çıkartarak çengelle tezgaha asılıp servise hazır hale getiriliyor. Tahmini 180 derecede pişen kuzu eti daha sonra, her porsiyonu 100’er gram veya isteğe göre kestiğimiz eti ekmeğin üzerinde taş fırında ısıtıyoruz. Daha sonra ısıtılan büryan daha sonra ekmeğin üzerinde afiyetle yemeleri için müşteriye servis ediliyor" dedi.
 
Büryanın il dışından da rağbet gördüğünü dile getiren Kayaalp, özellikle Ramazan ayında büryanın az olması nedeniyle talepleri karşılayamadıklarını, iftar ve sahurda büryan yemek isteyenlerin önceden sipariş vermesi gerektiğini aktardı. Siirtliler daha ilk günde büryana ilgi gösterdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat