Termal proje ile güzel bir tesis kazandırılıyor

Yaşam 26 Nisan 2018 15:26
Videoyu Aç Termal proje ile güzel bir tesis kazandırılıyor
A
a

Termal proje ile güzel bir tesis kazandırılıyor

Ilısu Baraj gölü sahası altında kalacak olan Billoris (Garnave) suyunun şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Kezer mevkiine getirilmesi ve burada yapılaması planlanan modern bir termal tesis projesi hayata geçiriliyor
Yetkililerinden edindiğim bilgilere göre, Siirt İl Özel İdare Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri (DSİ) 16 Bölge Müdürlüğü işbirliği ile başlatılan ve sondaj çalışmalarıyla Merkez Kışlacık köyü mevkiinde 350 metre derinliğe ulaştırılan su, yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Kezer Çayı yakınlarına çekiliyor.
Siirt’te termal turizmin yeniden canlandırılması amacıyla Siirt Valisi Ali Fuat Atik ve Özel İdare Genel Sekreteri Hifzullah Canpolat'ın girişimleri sonuç verdi. Gazetemiz yetkililerinin çalışmalarını yakından takip ettiği projenin yapımı için yer tesliminin ilgili firmaya yapıldığı, Jeotermal sondaj çalışmaları çıkarılacak şifalı suyun özel borularla Kezer mevkiine taşınması planlanıyor. Ayrıca burada kurulması planlanan otel ve sosyal tesissin vatandaşların hizmetine sunulması hedefleniyor. Siirtli vatandaşlar, cilt hastalıkları, solunum yolları, sinir ve kas yorgunluğu, eklem ve kireçlenme, ameliyat sonrası rahatsızlıklar ve romatizma gibi hastalıklara iyi geldiğine inandığı için hafta özellikle sıkça Billoris Kaplıcasına gidiyordu.
Ilısı Baraj göletlinin altında kalacağı için şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta yer alan kaplıca suyunun 33 C ile 36°C sıcaklığı korunarak Kezer bölgesine yapılacak bir projeye çekilmesi için çalışmalar başlatıldı.
Böyle bir projenin hayata geçmesiyle ilimize önemli bir eser kazandırılacağı belirtiliyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

Yeni Tasarımı Nasıl Buldunuz ?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat