USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
EKONOMİ

Afrikalı iş insanları Gaziantep’te Türk ihracatçılarla buluştu

Kadooğlu: Cibuti ve Etiyopya stratejik öneme sahip

Afrikalı iş insanları Gaziantep’te Türk ihracatçılarla buluştu
06-06-2023 13:18
Google News

Afrikalı iş insanları Gaziantep’te Türk ihracatçılarla buluştu

Kadooğlu: Cibuti ve Etiyopya stratejik öneme sahip

Gaziantep

 Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, “Yeni Pazar Arayışları” kapsamında Afrika ülkesi olan Cibuti ve Etiyopya’dan gelen iş insanlarını Gaziantep’te ağırladı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nde gerçekleşen Cibuti-Etiyopya Alım Heyeti’nin programına Cibuti ve Etiyopya’dan gelen 40 firmanın temsilcileri ile Türkiye’nin farklı ilerinden 250 kadar ihracatçı katıldı.

Cibuti-Etiyopya Alım Heyeti’nin ziyareti açılış programı ile başladı. Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, açılış programında yaptığı konuşmada, sahip olduğu ekonomik potansiyeli ile Afrika kıtasının iki önemli ülkesi olan Cibuti ve Etiyopya’dan gelen alım heyetini Gaziantep’te ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Başkan Kadooğlu, ihracatı artırmak amacıyla yapılan çalışmalarda Afrika kıtasında bulunan Cibuti ve Etiyopya’nın hedef pazar olarak belirlendiğini belirterek, “Bu ülkelere yapılan ihracatı artırmak amacıyla bir heyet oluşturarak bir hafta boyunca Etiyopya ve Cibuti’de ziyaretlerde bulunduk. Ülkenin ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarının yanında, önde gelen ithalatçılarını da ziyaret ettik. Yaptığımız görüşmeler sonunda iki ülke ithalatçılarını Gaziantep’te ağırlamaya karar verdik. Bugün de iki ülkenin ithalatçılarını ihracatçılarımızla buluşturuyoruz. Karşılıklı ticari ilişkiler açısından çok faydalı ve verimli bir program olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kadooğlu, temel hedeflerinin hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri alanında ihracatı yüzde 30 oranında artırmak olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Türkiye genelinden sektörümüzde 2022 yılında 11 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirilirken bunun yaklaşık üçte birlik kısmı bölgemizden yapıldı.  Gaziantep’in bölgemizdeki payı ise yüzde 80’in üzerinde, yaklaşık 3 milyar dolar oldu. İhracatımızı artırmak amacıyla sürekli yeni pazar arayışlarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Cibuti ve Etiyopya ile ülkemiz arasındaki ticari ilişkiler stratejik öneme sahip. Biz inanıyoruz ki, Cibutili ve Etiyopyalı misafirlerimiz, burada yapacakları görüşmelerden en verimli sonuçları alacaklardır. Ben bu vesile ile tekrar herkese teşekkürlerimi sunuyor, burada bulunan tüm iş insanlarımıza hayırlı görüşmeler diliyorum.”

Cibuti Heyeti adına konuşan Bouh Moussa Dawale, Başkan Celal Kadooğlu’na teşekkür ederken, başarılı organizasyona katılmaktan ve Gaziantep’te olmaktan çok mutlu olduklarını ifade etti. Etiyopya Heyeti adına konuşan Anemaw Alemu Delele de Şubat ayında meydana gelen depremden dolayı üzüntülerini ve geçmiş olsun dileklerini ileterek, Başkan Celal Kadooğlu ve ekibine böylesine bir organizasyon gerçekleştirdikleri için teşekkür etti. Açılış programının ardından Cibuti ve Etiyopya heyeti ile Türk ihracatçılar birebir iş görüşmeleri yaptılar.

Haber Muhammed Güvenlier

Kaynak: vizyonhavadis.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ