USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
EKONOMİ

Baba mesleğini 40 yıldır sürdürüyor

Baba mesleğini 40 yıldır sürdürüyor

Baba mesleğini 40 yıldır sürdürüyor
25-07-2022 14:42
Google News
Siirtli Faraç İtil, 8 yaşındayken babasının yanında masura sararak öğrendiği mesleği 40 yıldır sürdürüyor.
Küçük Sanayi Sitesindeki 30 metrekarelik iş yerinde battaniye dokumacılığı yapan İtil, fabrikasyon üretim battaniyeler nedeniyle dokuma tezgahı sayısı 300'den 50'ye kadar düşen kentte, yaklaşık 40 yıldır battaniye dokumacılığı yaparak mesleğinin gelecek kuşaklara aktarıyor.
İtil, gazetecilere yaptığı açıklamada, çeşitli fuarlara katılarak kurduğu tezgahta battaniye dokuduğunu, sipariş üzerine dokuduğu el emeği göz nuru battaniyeleri yurt içi ve yurt dışına gönderdiğini aktardı.
Geçen ay Kültür ve Turizm Bakanlığınca icra ettiği sanatı geleneksel aktarım yöntemleriyle öğrenen ve öğretebilen, sanatında belli bir olgunluğa erişmiş eserler ortaya koyabilen, "Somut olmayan kültürel miras taşıyıcıları" arasında yer alan İtil bunun hakkını vermek için mesleği büyük bir titizlikle yaptığı aktardı.
İtil, baba mesleğiyle 8 yaşında tanıştığını ifade ederek, "Küçük yaşlarda masura babamın yanınadta masura sararak meslekle tanıştım. O zaman köylüye gidip tiftiği alıyorduk, sırtımıza taşıyıp getiriyorduk. Ayıklıyorduk, su kenarında yıkıyorduk ve bir daha eğirme işleminden geçiriyorduk. Çok meşakkatli bir işti. Siirt battaniyesi şimdiki gibi tanınmıyordu.  2015'te Antalya'da yapılan G20 Zirvesi'ne katılan liderler için tiftik battaniyesi dokuduk. Kültür ve Turizm Bakanlığının beni 'kültürel miras taşıyıcısı' olarak kabul görmesi, beni çok duygulandırdı. Bu mesleğin gelecek nesillere aktarılması için daha çok çırak yetiştirmeye gayret edeceğim. Mesleğin hakkın vermeye çalışacağım" dedi.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Uzaylı Karikatürler