USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
SAĞLIK

Dyt. Nuray Altınkum, Yoğurdun Faydaları Hakkında Bilgi Verdi

Dyt. Nuray Altınkum, Yoğurdun Faydaları Hakkında Bilgi Verdi

Dyt. Nuray Altınkum, Yoğurdun Faydaları Hakkında Bilgi Verdi
02-09-2022 13:55
02-09-2022 13:56
Google News

Özel Siirt Hayat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Nuray Altınkum, yoğurdun faydaları hakkında bilgi verdi.

Türk mutfağında önemli bir yeri olan yoğurt, içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa olan faydalarıyla biliniyor. Yoğurt bebeklik döneminden itibaren her yaş grubunun beslenmesinde büyük önem taşıdığı gibi, içerdiği kalsiyum açısından kadınların menopoz sürecinde de sağlıklı kalmasında rol oynuyor. Özel Siirt Hayat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Nuray Altınkum, yoğurdun faydaları hakkında bilgi verdi.

Bağışıklığı destekliyor

Özel Siirt Hayat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Nuray Altınkum, Yoğurt sindirimi kolaylaştırıp bağırsakların çalışmasına yardım eder. Laktoz içeriğinin süte göre az olması nedeniyle sindirimde avantaj sağlamaktadır. İçerdiği probiyotikler sayesinde sindirimin yanında vücut bağışıklığını da destekler. Yoğurt, içerdiği kalsiyum sebebiyle kemikleri güçlendirir ve korur. Bu nedenle osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde de büyük önem taşır. Kalsiyumun en önemli işlevi kemik ve diş sağlığını korumak ve gelişimlerini sağlamaktır. Dolayısıyla büyümenin hızlı olduğu dönemde, hamilelikte ve emzirme döneminde kalsiyuma ihtiyaç daha da artış göstermektedir.

Fosfor yönünden çok zengin

Özel Siirt Hayat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Nuray Altınkum, Yoğurt, fosfor yönünden de zengindir. Fosfor, hücrelerde yer alan DNA ve RNA moleküllerinin temel yapıtaşlarıdır. Hücredeki tüm enerji döngüsünü sağlamaktadır. 200 g yani bir kase yarım yağlı yoğurdun %36’sı karbonhidrat, %32’si protein ve %32’si yağdan oluşmaktadır. Bir kase yoğurt ortalama 100 kcal’dir.

 Yoğurdun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller aşağıdaki gibidir;

 6.8 g protein

3,5 g yağ

8.2 g karbonhidrat

 100 mg sodyum

320 mg potasyum

230 mg kalsiyum

200 mg fosfor

10 mg kolesterol

44 iu A vitamini

2 mg C vitamini

 Yoğurdun yeşil suyunu dökmeyin

Özel Siirt Hayat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Nuray Altınkum, Yoğurt bakterileri faaliyetleri sırasında B1, B2, B3 vitaminleri sentezler. Dolayısıyla bu vitaminler de cilt sağlığı konusunda vücudu destekler. Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökülmemelidir. İçerdiği yüksek miktardaki riboflavin büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir. Yoğurt günün her öğününde tüketilebilir. Ana yemeklerde veya ara öğünlerde tercih edilebilir.

 Günde en az bir kase yoğurt tüketin

Özel Siirt Hayat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Nuray Altınkum, Günlük tüketilmesi gereken yoğurt miktarı diğer süt gruplarının tüketim durumuna göre değişiklik gösterir. Eğer diğer süt ürünleri tüketilmiyorsa ve kişinin kalori ihtiyacına göre uygunsa porsiyon artırılabilir. Gün içerisinde süt ve peynir tüketiliyorsa günlük en az bir kase yoğurt tüketimi yeterlidir. Ancak hiç tüketilmiyorsa bu 3-4 kaseye çıkabilir. Bazı hazır yoğurtlar, yüksek miktarlarda ilave şeker ve yararlı olmayan diğer katkı maddelerine sahiptir. Bu nedenle güvenilir doğal yoğurtların tercih edilmesi oldukça önemlidir.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ