USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Siirtli fıstık üreticileri uyarıldı

Siirtli fıstık üreticileri uyarıldı

Siirtli fıstık üreticileri uyarıldı
08-05-2022 20:09
08-05-2022 20:10
Google News
Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Fıstıkçılık Birimi, çiftçilere Mayıs ayı içerisinde yapılması gerekenleri sıraladı. Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı olan Fıstıkçılık Birimi tarafından, mayıs ayı içerisinde yapılması gereken faaliyetler konusunda çiftçilere uyarılarda bulundu.
Mayıs ayı içerisinde bağ ve bahçelerde yapılması gerekenler konusunda  çiftçilere uyarılarda bulundu.
Fıstıkçılık birimi, mayıs ayında yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: "Değerli Üreticilerimiz! Mayıs ayı içerisinde yapılması gereken faaliyetler aşağıdaki gibi sıralanmıştır: Karazenk ile Mücadele: Yaprakların kurumasına ve dökülmesine, meyvelerin iç doldurmamasına (püç kalmasına), ağacı zayıf düşürerek sonraki yıllarda mahsul veriminin düşmesine neden olan Karazenk Hastalığı’na karşı muhakkak mücadele edilmelidir. İlaçlama yaparken;
1.İlaçlama: İlk enfeksiyonların başlamasından önce yapılması gerekmektedir. Bu ilaçlama çiçek dökümünden sonra, döllenmeyi takiben meyvelerin nohut tanesi büyüklüğüne ulaştığı devrede yapılmalıdır.
2. İlaçlama ve Diğer İlaçlamalar: Kullanılan ilaçların özelliği, etki süreleri ve yağış durumu dikkate alınarak yapılır.
Psillidi ile Mücadele: Pisillidi zararlısı,  yoğunluğuna bağlı olarak yaprakların vaktinden önce sararıp dökülmesine ve bu durum da dolaylı olarak karagözlerin dökülmesine sebep olur. Psillidi zararlısına karşı ilaçlama;
Mayıs ayı ortalarından itibaren, haftada bir kez yüz bileşik sayım yapılır, bileşik yaprakta 25-30 nimf olduğunda ve yumurtaların çoğunluğunun açıldığı dönemde ilaçlama yapılır. İlaç uygulamasına karar verirken seçici ve entegre mücadele açısından kabul edilebilir ilaçlar tercih edilmelidir.
Dipkurdu ile Mücadele: Dip kurdu türlerinin erginleri yaprak, yaprak sapı ve taze sürgünlerin kabuklarını kemirerek ve aynı zamanda yumurtalarını aşı gözünün altına bırakarak aşı gözünü zedeler kurumasına neden olur. Larvaları ağaç köklerini kemirerek beslenir. Zarar gören ağaçlarda gelişme durur ve ağaçlar ölür.
Mekanik Mücadele: Sabah erken saatlerde ve akşamüzeri gövde ve kök boğazında kolayca toplanabilen erginler yok edilmelidir. Sap dipleri yenilerek dökülen yaprakların bulunduğu ağaçlar hızla sarsılarak yere düşen erginler toplanıp imha edilmelidir. Hazirandan itibaren zarar görmüş ağaçların kök boğazı bölgesi açılarak bulunan zararlı yok edilmelidir.
Kimyasal Mücadele: Kimyasal mücadele Mayıs ayının 15-20 si arası erginler yumurta bırakmadan yapılmalıdır.
Bu hastalık ve zararlılar ile mücadele yöntemleri ile birlikte fıstık bahçenizde, yüzeysel toprak işleme ve çapalama yaparak, mikro besin içerikli yaprak gübrelerini çiçek dökülmelerinden sonra verebilirsiniz."
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Uzaylı Karikatürler