USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
EKONOMİ

Sumak Hasadı Başladı

Sumak Hasadı Başladı

Sumak Hasadı Başladı
12-08-2022 15:12
12-08-2022 15:13
Google News

Siirt merkez ve birçok ilçede sumak hasadına başlandı. Genelde üzüm bağları içinde veya tarlada kendiliğinden yetişen sumağın kilosunu 40 liradan satan köy halkı bunu geçinmek için bir gelir kapısı olarak görüyor.

Kentte bağlarda yetişen sofraların vazgeçilmez baharatlarından sumak, köylüler için ek gelir kaynağı oluşturuyor. Köylülerin topladığı sumak, eve getirildikten sonra işlenip tüketicilere sunuluyor. Abdullah Elçiçek, "Gördüğünüz gibi sabahın erken saatlerinden gelip sumak hasadı yapıyoruz. Sumak hasadı diğer senelere göre bu sene daha iyidir. Çünkü yağışların bu sene fazla olması sumağın veriminin daha da artmasını sağladı" dedi.

Köyün geçim kaynağı oldu

Sumağın köyün geçim kaynağı olduğunu belirten Hasan Elçiçek, "Burada sumak bahçesi olan herkes güzel bir verim elde ederek güzel bir para kazanıyor. Sumağın fazla zahmeti de yoktur. Topluyoruz eve götürüp sopa ile dövüldükten sonra bir elekten geçirip ayıklıyoruz. Bağ bahçelerimizin yerine sumak olsaydı köyümüzün geliri daha fazla olurdu" diye konuştu.

"Tamamen organik olan doğal şifa kaynağı sumağın sayısız faydası var"

Sumağın tamamen organik ve doğal şifa kaynağı olduğunu kaydeden Elçiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir sürü şifaya devadır yani hastalıkların şifa kaynağıdır. İştahı olmayan insanların bağırsak sorunları olan insanlara şifa veriyor, mideye dahi çok iyi geliyor. Hatta son zamanlarda şerbet haline getirip içinler de oluyor. Yaklaşık 1-2 ton köylülerle elde ettiğimiz sumağın kilosunu toptan 40 liraya satıyoruz. Buda köyün en büyük geçim kaynağı haline gelmiş” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ