USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

VALİ BEYİN TOPLANTISINDAN NOTLAR

28-08-2023

Vali ve Belediye Başkan Vekili Kemal Kızılkaya gazetecilerle tanışma toplantısı gerçekleştirdi. Doğrusu ilk temas olması nazarıyla genç ve heyecanlı olduğunu gözlemlediğimiz Kızılkaya'nın tanışma faslından sonra temas ettiği 5 önemli konuyu not aldık.
Âdettendir katıldığımız her toplantıda önemli gördüğümüz konuları mutlaka not alıp değerlendiriyoruz. Gazetecilik sorumluluğu bunu gerektirir. İşte başlıyoruz.


1-Vali, "Güvenli Olmayan Yerlerde Sermaye Durmaz."
Doğru sayın Kızılkaya. Çünkü sermaye güven ister. Huzurun olmadığı yerde paranın işi olmaz. Gelse bile kısa süre sonra uçup gidecek. Bunu bilmek için yatırımcı olmaya da gerek yok. Çünkü iş insanı olaylara yatırım-kar formülüyle bakar. Ancak terör bitti, bahaneler de bitecek. Sıra yatırımcılara buranın ne kadar güvenli liman olduğunu anlatmaya geldi. Hatta 40 yıldır işlenmeyen bölgenin toprağının ve yine petrol, bakır, kron gibi kaynaklarla altın fırsatlar sunduğu iyi anlatılmalıdır. Ama öncesinde yatırımcının güvenini kazanmak gerekir.


2-Vali: "Öncelikle Siirt'i Tanıtacağız." dedi
Doğrusu Vali beyin tanıtım derken Ilısu ile baraj göletine dönen ve milli park ilan edilen Botan Vadisi'nin vahşi tabiatını kast ettiğini anladık. Ki zaten tanıtacak başka yerimiz de kalmadı. Mardin gibi tarihi kesme taş evlere benzeyen cas evlerimizi ve sabat kültürümüzü de geçmişte kaybettik. Botan da elimizden gitmeden doğa ve yamaç paraşütü, kano gibi sosyal ve sportif etkinliklere zemin hazırlanmalı ve kamp alanları oluşturmalı. Tillo ve Veyselkarani gibi inanç turizmi artırılmalı. Çünkü üretim yapmadan az emekle çok para kazandıran tek sektör turizmdir. Ama doğru zamanda doğru adım atılmalı ve öncesinde bölgenin bir mastır planı çıkarıldıktan sonra…


3-Vali: "Fıstıkçılık Siirt için çok önemli bir gelirdir"
Siirt tarımın şahı olan fıstıkçılıkta çığır açtı. Bu işin mihmandarlığını yapanları kıyamete kadar hayırla yad edeceğiz. Tabi fıstık gibi para eden farklı tarım kalemlerine de yönelmek gerekir. Mesela Garzan Ovası'nı sulu tarımla buluşturacak ve yılda üç defa hasat alacağımız bir sektör. Bu alanda entegre OSB kurulması gerekir. Kurtalan buna çok elverişli. Bu işin teknik noktası üniversitedeki bitki bilimleri uzmanlarıyla masaya yatırılmalı. Üniversite-sanayi ayağı bunu gerektiriyor. Ancak bunun için üniversite ile sanayileşme şehrimizde tam kökleşme sağlanmalıdır.


4-Vali "Tekstil yoğunluklu iş gücüne ağırlık vereceğiz," dedi
'Siirt'te tekstil yatırımı tutmaz' diyenlerle aynı düşüncede değiliz. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşıyla Avrupa'da artan tekstil talebi Orta Asya ve Batı Asya'ya kaydı. Önemli bir pazar, iş gücü piyasası oluştu, bunu fırsata çevirmemizin tam da zamanıdır. Çünkü tekstil az maliyetle yoğun iş gücünü barındırıyor. Tekstil tutmaz diyenler herhâlde yanı başımızdaki Batman'da 40 bin kişinin istihdam edildiğinden habersizdir. OSB'de hızlı altyapı oluşturulmalı, bağlantılar kurulmalıdır. "Erken kalkan yol alır" tabiriyle işi önce alan kazanır.


5-Vali: "Gençlerin Beklentilerini Biliyoruz" dedi
Doğrusu Vali Kızılkaya Siirt'e gelmeden sorunları iyi analiz etmiş beklentileri iyi algılamış olacak ki nereden başlayacağını biliyor. Vali bey bununla Siirt'in kısa ve orta vadeli sorunlarına yoğunlaşacak projelere ağırlık verileceği mesajını verdi.


Sonuç olarak sayın Valimiz, yıllardır gençlerimizin yaşadığı "gelecek kaygısı" tüm şehri etkiledi. Çünkü endişeli bir genç tüm aileye negatif elektrik yükler. Bu negatif enerji aileden sokağa, sokaktan mahalleye, oradan tüm şehre yayılır. Şehrin denesi bozulur. İnsanlar asabileşir, herkes bağırarak konuşur, empati yapamaz olur, bencilleşir.


İşte Siirt'in durumu tam da budur.


O yüzünden sayın Kızılkaya, insanların mutlu olması için siz bir yerden başlayıp yükü sırtladınız. Size kolay gelsin. Biz de bir yerden tutacağız, hep birlikte kazanacağız. Tekrardan yeni görevinizde başarılar dileriz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?