USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

HER DÖNEMİN TERCİHİ SİİRT BÜRYANI

HER DÖNEMİN TERCİHİ SİİRT BÜRYANI

HER DÖNEMİN TERCİHİ SİİRT BÜRYANI
12-08-2022 15:33
12-08-2022 15:34
Google News
Siirt'te 3 metre derinliğindeki kuyu şeklindeki tandırlarda pişirilen büryan kebabı, yaz aylarında da  tercih ediliyor.
Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 19 yıl önce tescillenen ve yaylada otlayan sütten kesilmiş kuzu etinden hazırlanan ve özel yöntemlerle pişirilen büryan, gün ağarmadan servis edilmesinden dolayı "uykudan feragat ettiren lezzet" olarak biliniyor.
Özel hazırlanan 3 metre derinliğinde ve 1 metre çapındaki kuyularda buharda yaklaşık 2 saat pişen büryan, yaz aylarında da hem restoranda servis ediliyor hem sipariş üzerine paket yapılarak evlere ulaştırılıyor.
Siirt'in önde gelen büryan ustalarından Murat Kayaalp, tescilli olan büryanın kentin bir kültürü haline geldiğini ve yılın her ayında tüketildiğini söyledi.
Gece saat 02.00'de kebabı hazırlıklara başladıklarını belirten Kayaalp, gün ağarmasıyla büryanı servise hazır hale getirildiğini anlattı.
Büryanın pişirilmesi hakkında bilgi veren Kayaalp, "Kuyuda yanan meşe odunları köz haline geldikten sonra bakır kazana doldurduğumuz omurga ve kaburga kısımlarını bıraktıktan sonra çengele astığımız kemiksiz etleri sarkıtıyoruz. Kemikli etler, kemiksizlerle temas etmiyor. Kemikli etler üstten damlayan yağlarla pişerken çengeldeki kemiksiz etler ise buharla pişiyor." dedi.
Büryana hiçbir katkı maddesinin eklenmediğine dikkati çeken Kayaalp, bu açıdan oldukça sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu dile getirdi.
"Büryanı Gaziantep, Diyarbakır, Batman ve Şırnak'a da gönderiyoruz. Ankara'dan da arayan oluyor, Türkiye'nin dört bir  yanından gelen siparişleri hazırlayıp gönderiyoruz." diyen Kayaalp, bu lezzetin oldukça ilgi gördüğünü bildirdi.
Vatandaşlardan Zeki Eren de büryanı oldukça sağlıklı bir yemek olduğunu söyledi.
Siirt büryanın hiçbir katkı maddesi içermediğinden oldukça doğal olduğunu ifade eden Eren, "Murat Usta da bu işin uzmanı, gerçekten binbir emekle hazırladığı büryan artık Siirt'le sınırlı kalmamış, namı Türkiye'nin dört bir yanına ulaşmıştır." dedi.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ