USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Siirt'te yüncülük bitme aşamasına geldi

Siirt'te yıllar önce cazip mesleklerin başında gelen ve sağlığını düşünen herkesin tercih ettiği yün, yerini elyaf ürünlere bıraktı.

Siirt'te yüncülük bitme aşamasına geldi
02-06-2023 15:43
02-06-2023 15:45
SİİRT
Google News
İlimizde geçmişten günümüze yüzyıllardır süren mesleğin son temsilcileri, artık mesleğin bitme noktasına geldiğinden yakındı. 
Sakarya mahallesinde 20 metrekarelik dükkanında yün alıp satarak geçimini sağlayan Nimet Sadullah Güneş, talebin azaldığını, vatandaşın yün yatak yerine daha çok ortopedik yatak, yün yongan yerine hammaddesi elyaf olan battaniye çeşitlerini tercih ettiğini belirtti.
Daha önce belirli aileler tarafından mutlaka yün alındığını dile getiren Güneş, "Daha sağlıklı olduğu için evlerinde yün yorgan, battaniye ve yastık kullanan vatandaşlar var. Hem sağlık açısından hem de kış aylarında sıcak tutan bu ürüne artık rağbet azaldı. Hatta şimdilerde kimse bile almıyor. Ben de satıcılardan yünü alıyor güzelce temizledikten sonra satıyorum. Baba mesleği yüncülük artık kazandırmıyor. Bel fıtığını ve boyun ağrılarını önleyen yün yataklar ayrıca insan sağlığı açısından da oldukça önemli. Yünün zahmetli olması sebebiyle artık yeni nesil tercih etmiyor. Fabrikasyon ürünler daha cazip geliyor. Çünkü üzerinde uyunan yünün senede bir defada olsa yıkanması çırpılması ve havalandırılması gerekiyor. Hatırlayan bilir eski kadınlarımız yünleri dere kenarlarında yıkarlardı, sonrada kurutup yerde üzerinde çırparak havalandırır, daha sonra da nevresimlere geçirirdi. Şimdi her şey yapay oldu." dedi.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ