"Aile Hekimleri Ciddi Hak Kayıplarına Uğrayacak"

GÜNDEM
16-07-2021 16:14   Güncelleme : 16-07-2021 16:26
Google News

"Aile Hekimleri Ciddi Hak Kayıplarına Uğrayacak"

"Aile Hekimleri Ciddi Hak Kayıplarına Uğrayacak"
Siirt’te aile hekimi olarak görev yapan Dr. Özgür Aydın; görevlendirme ücretleri, aylık çalışmalar ve SABİM şikayeti ile ilgili idareye karşı açtığı 7 davayı kazandı.
Siirt Aile Hekimliğinden alınan bilgilere göre, Siirt’te aile hekimi olarak görev yapan Dr. Özgür Aydın; görevlendirme ücretleri, aylık çalışmalar ve SABİM şikayeti ile ilgili idareye karşı Siirt İdare Mahkemesi’nde açtığı 7 davayı kazandı. Bu kararlardan 5’i idare tarafından istinafa taşınmasına rağmen Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi de Aydın lehine karar verdi. Aynı zamanda Siirt Aile Hekimleri Derneği Başkanı olan Aydın, istinaf kararları sonrası tüm yargılama giderlerini idareden talep etti.
1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği sonrası hak kayıplarına uğrayan aile hekimlerinin hukuk mücadelesinin eskisine oranla daha fazla artacağa belirtiliyor. Yeni Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde aile hekimlerinin maaşlarından yüzde 10’luk kesinti yapılması, kronik izlemler ile kendilerine ciddi hukuki sorumluluklar yüklenmesi, sözleşme feshininin kolaylaşması gibi birçok yaptırım bulunduğu belirtiliyor.