USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BİR GAZETECİ GÖZÜYLE Z -KUŞAĞI

09-01-2023

Yeryüzünde insanlar tarafından bugüne kadar yapılmış en iyi sistem tartışmasız demokrasidir. Ancak 2 bin 500 sene önce demokrasiyi sistemleştiren Antik Yunanlı filozoflar bize demokrasinin çok önemli bir kusurunu da söylemişlerdi.

Antik Yunanlı filozofların bizi uyardığı kusur şudur: Demokrasi okuyan, araştıran, sorgulayan, düşünen toplumların sistemidir. Eğer toplum böyle bireylerden oluşmuyorsa demokrasi ilkel kabilelerin yönetim anlayışını geçemez.

 Şimdi gelelim konumuza…

 Geçen gün bir büyük şehirde 30 dolayında gençle yapılan sokak röportajında "TBMM Başkanı Kimdir? Cumhurbaşkanını kim seçiyor?" gibi sorulara her 10 gencin 8'i sessiz kaldı veya yanlış cevap verdi.

 21. yüzyıl bilgi çağıdır. Üstelik bilgiye ulaşmak da zor değildir. Ama 20'li yaşlara gelmiş ve hayatı çok daha iyi algılaması gereken gençler maalesef gerçeklerden bu kadar uzaktır.

 Oysa 70 kuşağının gençleri bırakın ülke içi siyaseti, Arjantin'den, Küba'dan, SSCB'den, İsrail'den, Filistin'den bile konuşabiliyorlardı. Hakeza 80 ve 90 kuşak da bölgenin coğrafyanın tüm gelişmelerinden haberdardı.

 Bizdeki Z kuşağından Japonya ve Almanya'daki kuşak gibi teknoloji üreten gençlik beklemiyoruz. Zamanlarının neredeyse tümünü Tiktok ve Instagram'da geçiren yeni jenerasyon belki ilk kez oy kullanacak kuşaktır ve bu bizim için önemlidir.

 Düşünsenize 5 milyon genç ilk kez oy kullanacak ve bu gençlerin tek bildiği Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu gibi lider isimleri.

 Z kuşağının en büyük sorunu aileleriyle yaşadıkları sorunlar ve iletişimsizlik. Ayrıca dış etkenlere kendilerini fazla kaptırmaları. Yani çok erken yaşta teknolojiye maruz kalan Z kuşağı, yenilikler ve modernleşme karşısında ne yapacağını bilemedi. Dik durmakta zorlandı. Daha çok sosyal medyada takipçi sayısını artırarak, kendini çevresine ispatlayarak mutlu olmaya çalışıyorlar.

 Biz Z kuşağının sorunlarını biliyoruz. Ama onları sadece bir konuda eleştiriyoruz. Tüketim bağımlılığı, gösteriş, bencillik vb. birçok sorunları olmasına rağmen bizce en büyük ve üzücü olanı kendilerini sosyal bir varlık olarak geliştirememeleridir. 50 tane youtuber ismi sayabilirler, ama Yakup Kadri’ye, Orhan Veli’ye, Tolstoy’a yabancıdırlar.

 PUBG MOBILE e-oyununun kaç kişiyle oynanacağını bilirler, ama anayasal haklarını bilmezler. Aileye karşı sorumluluklardan haberdar değiller. Gelenek ile manevi değerlere mesafelidirler, hatta onlardan uzaktırlar.

 Z kuşağı sorunu bir sosyal sorundur. Yarın bu kuşak geç kalınıp kaybedilirse tıpkı çoban ile profesörün oyu mantığı gibi demokrasinin en önemli kusurunu yaşayacağız ve ilkel kabileler gibi olacağız. Başımızdakiler de –mecburen- devletin demir yumruğunu masaya vuracaklar.

 Oysa şimdi hem devletin hem toplumun hem de ailelerin kadife eldivenleriyle ellerini bu sabilere uzatma vaktidir.

 Bizden bu kadar, gerisi sosyologlara kalmış.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Veyseloğlu
Veyseloğlu 11 ay önce
Gayet doğru tespitler. Bu durum seçkincilerin küresel çaptaki bir oyunudur. Maalesef bizdeki siyasilerde bu oyuna çanak tutmaktadırlar .
Gençliğimizin ve geleceğimizin bu hali pürmelâlinin iyileştirilmesi için herkese ve her kesime büyük vazife ve mes'ûliyet düşmektedir.