USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAYALLER VE GERÇEKLER

30-12-2022

Küçükken okulda öğretmişlerdir; eski çağlarda, ta milattan önce Çin'de üretilen ipeğin Roma'daki İmparator, senatör ve aristokratlara taşındığı İpek Yolu'nu. Orta Asya'dan başlayan bu yol zamanla yerini Hindistan'dan Avrupa'ya uzanan Baharat Yolu'na bıraktı. Doğu'dan Avrupa'ya, oradan Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne ve Yemen kıyılarına iki yoldan ulaşılıyordu. Ama tüm yollar Siirt'tin yamacından geçiyordu.

 Birkaç asır önceki ilkel ve sıkıntılı taşımacılık yerini buharlı deniz taşımacılığına bıraktı. Zamanla pervaneli, daha sonra turbo gövdeli uçaklar modern ticareti zirveye taşıdı.

 Derken şartlar değişti, İpek Yolu ve Baharat Yolu'ndan sonra TİCARET YOLU devreye girdi. Rusya-Ukrayna savaşıyla tıkanan geçişler Avrupa ülkelerini Orta Doğu'ya, Asya ve Uzak Doğu'ya ulaştıracak yeni ticaret bağlantılarına sevk etti. Ülkemiz üzerinden, hem de yanı başımızdan geçerek…

 Ama bu kez fırsatı kaçırmaya hiç niyetimiz yok.

 Bugün tren, uzak doğu ile ticari takas için, yani alışveriş için uçaktan daha stratejik hale geldi. Osmanlı'dan beri demiryolları, değil yük gemilerinin, donanmaların bile önemini azalttı. Şimdi de havayollarının tek rakibi trenler.

 Peki biz ne yapmalıyız?

Biz ticaretten para kazanacaksak önce komşularımızla ilişkilerimizi gözden geçirmeliyiz. Tıpkı 500 yıl önce Çin'in komşularıyla sürdürdüğü ve bugün modern İpek Yolu olarak adlandırılan "Bir Kuşak Bir Yol" projesinde uyguladığı gibi vin vin, yani herkes kazansın stratejisini uygulamalıyız.

 Bunun için önce Kurtalan'a kadar gelen tren yolunu şehre bağlamalıyız. İleriki zamanlarda belki Şırnak üzerinden Habur'a, oradan Kerkük ve Bağdat'a, hatta Mardin üzerinden Gaziantep'e, Suriye üzerinden Kuşak projesine… Bunun için uğraş vermeli, uğraş verenleri desteklemeliyiz. İpek Yolu güzergâhı olarak adlandırılan bu koridora bağlantısını sağlamalıyız.

 İnanın kıyısında bir tren istasyonu bu şehre çok yakışacak. İnanın hava alanından daha fazla yakışacak.

Fırsatlar insanın karşısına ömründe bir kez, şehirlerin başına yüz yılda bir kez gelir. Eğer demiryolu bağlantısını başarıyla bitirirsek ekonomik tetiklemeyi de sağlayabiliriz. Kara yolu ve uçak yoluna da etki edecek, iş bağlantısını o zaman yapmış olacağız, çocuklarımıza da o zaman güzel bir ekonomik altyapı kurmuş olacağız.

 Biz ya 100 yıl önce önümüzden geçen, elimizden kaçan fırsatı bir kez daha öküzün trene baktığı gibi aval aval bakıp tepeceğiz, ya da milletvekilimiz Osman Ören'in 10 yıl önce hayal ettiğini bugün Valisiyle, Başkanıyla, gazetecisiyle, ekonomi kurmayları ve STK'larıyla hep birlikte el ele vererek başaracağız.

Bu şehir başarıyı hak ediyor. Biz de bu şehrin çocuklarıyız, başarıyı hak ediyoruz ve başaracağız.

 Her şey önce hayalle başlar. Biz hayalimizi kurduk bile…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Hamza
Hamza 5 ay önce
Bu gazeteci arkadaşı takdir ediyorum memleketin dertleriyle dertlenip kafa yoruyor sadece eline verilen haberle yetinmiyor memleketin diğer gazetecileride keşke öyle davransaydı