USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

OSMAN ÖREN'E AÇIK MEKTUP

19-01-2023

Kişiye özel ama herkese açık olan bir mektubu 320 bin nüfuslu Siirt halkı adına AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören'e sunuyoruz.

Sayın Osman Ören, siz bu memleketin yetiştirdiği önemli değerlerden birisiniz. Geçmişte eğitimcilik kimliğinizden kaynaklı kimisi tüccar, öğretmen, kimisi sanayici politikacı olan talebeler yetiştirmişsiniz. Ki bunun için de "Osman Hoca" lakabını hak ederek aldınız.

Bu memleketi de en iyi tanıyan, hem sakin hem de gürültücü insanları da anlayan bir şahsiyetsiniz. Yine geçmişte ilk dönem milletvekilliği yaptığınız yıllarda kentin önemli beklentileri olan Kent Meydanı, Kezer mesire alanı, çevre ve bağlantılı yollar sizin eserinizdir. 

Vakfılar arsasında yapımına başlanan modern iş merkezi de sizin çabanızla oluyor. Biz inanıyoruz ki imkânlar dâhilinde yine pek çok şey yapacaksınız. Beğendik köprüsü, Siirt'i üç ille birleştirecek tünel, yol ve 400 yataklı hastane de sizin eseriniz olacak.

Sayın Ören, siz de kabul edersiniz ki bugün şehirlerin kalkınması ekonomi ile mümkündür. Ekonomisi iyi olan şehirlerin nasıl kalkındığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ekonominin bir ayağı da turizmdir.

Türkiye, dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 ülke arasındaydı. Üstelik 2022'de ilk 5'e yükseldi. Bunlar yabancı turistler. Bir de yerli turizm var. 

İstanbul'dan, Ankara'dan, Bursa'dan üniversite öğrencileri gruplar halinde Edirne'den Kars'a, Kars'tan Edirne'ye trenle yolculuk yapıyorlar. Bildiğimiz kadarıyla oldukça eğlenceli ve bilgilendirici seyahatler oluyormuş. 

Sayın hocam. Şimdi kendimize soralım. Bir öğrenci Kars'a neden gider? Neden Antalya, Marmaris, Kuşadası değil de Kars. 

Çünkü Kars'a giden bir tren vardır ve yolculuğun reklamı iyi yapılmıştır. Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk bile Kar isimli harika eserini gidip Kars'ta yazdı.

Şimdi biz desek ki, Kurtalan Ekspresi önce Veysel Karani'ye, oradan şehre, Tillo önlerine gelsin. Alın size inanç turizmi. Oradan da Botan'ın muhteşem manzarası eşliğinde kıvrıla kıvrıla Eruh'a gitsin. Alın size doğa turizmi.

Ne dersiniz?

Belki birileri diyecek ki; yarım asırdır Kurtalan'dan şehre getirmediğiniz treni ilçelerden mi geçireceksiniz? Hayal kuruyorsunuz.

Doğru hayal kuruyoruz. Büyük bir güç mü istiyorsunuz? İşte o güç hayal gücüdür. Fatih de İstanbul'un fethini hayal etmişti, Aya çıkan astronotlar da hayal kurmuştu. 25 yıl önce dönemin valisinin bir avuç fidanla başlattığı fıstıkçılık da o zaman hayalle başlamıştı. Bunlar hepsi hayalimizin ötesi. Biz hayal edelim 20 yıl sonra gerçekleşsin.

Sayın hocam. Gelin 2023 Yılı Yatırım Programına bunu da alalım. Tıpkı sizin 10 yıl önce treni hayal ettiğimiz gibi. İnanın bu memleketin makûs talihi birkaç dokunuşla değişebilir. Buna siz de inanıyorsunuz.

Bunu yaparsa yine siz yaparsınız. Osman hoca yapar. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?