USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

YAZIK OLUYOR…

15-12-2022
YAZIK OLUYOR…
Laboratuvarında sefalet içinde ölen bilim insanlarının hikâyelerini çok duyduk. Sahada, susuzluğunu gidermek için kar yiyen biyologları, sarı muşamba önlüğüyle göçük altında kalan arkeologları, aşı bulmak için mikrop kapıp ölen doktorları hepimiz biliriz. Veya duymuşuzdur.
Bugün çocuklarımız sokaklarda güle oynaya koşturuyorsa, sağlıklı yetişiyorsa yüzümüzdeki tebessümü onlara borçluyuz. Onları her zaman rahmet ve minnetle anacağız.
Ama bundan çok daha önemlisi onları yaşarken anlamak ve anmaktır; kıymetlerini bilmektir.
Bu vesileyle… Siirt’te eğitime katkıda bulunmuş her insan gibi kıymetli bir şahsiyetin daha Siirt'ten ayrılıp İstanbul'a yerleşmesini doğrusu memleket için bir kayıp olarak görüyoruz.
Siirt Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahit Epçaçan. Memleketin son dönemde yetiştirdiği en genç değerlerinden bir kardeşimiz. Sadece liyakatli değil aynı zamanda dürüst ve erdemli bir insan.
Bu memleket, Cahit hoca gibi spor, sanat, bilim, edebiyat alanlarında ve dahası iş çevresinden nice beyin, fikir ve sermaye göçü verdi.
Göç edenleri eleştirmiyoruz ki buna hakkımız da yok. Zira biliyoruz ki hayatın belki de bir anlamı ve küçük bir gerçeği de budur. Üzüntümüz gidenlerin yerinin doldurulamamasıdır. Umutsuzluğumuz gökyüzümüzde elimizin altında kayıp giden yıldızlardır.
Biliyoruz ki gittikleri yeri aydınlatıyorlar; ama biz loş ışıkta kalıyoruz ve buna tahammül edemiyoruz. Çağın getirdiği uygarlığa, bilime bizim de ihtiyacımız var. Bu yüzden diyoruz ki onlara ihtiyacımız var.
Çünkü biliyoruz ki çağı ancak bu şehrin bilim insanıyla, tüccarıyla, sanatçısıyla, gazetecisi, sporcusu ve bürokratıyla yakalayabiliriz.
Dediğimiz gibi; Sayın Epçaçan dünyanın neresine giderse gitsin insanlığa hizmet etmeye devam edecek; bundan eminiz. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar onlarla gurur duyacağız.
Ama daha düzgün yaşam için memleketinden gitmek zorunda kalan beyin göçü vermiş bilim insanlarını anarken de utanacağız.
Yazık oluyor!
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?